| Power Source | Battery |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| MPN | 2087963225841 |
| Item Length | 3.25 in |
| Reticle Type | Multi-Reticle |
| Battery Life | 15 Hours |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 2 in |
| Features | Brightness Settings, Fixed Magnification, Fogproof, Illuminated, Lightweight, Multiple Reticle Patterns, Shock Proof, Sub-Compact Compatible, Waterproof, Weather Resistant, With Lens Cloth, With Lens Cover |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.5 in |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Coated |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | reflex sight, lens cover and battery. |
| Reticle Color | Red/Green |
| Brand | Trinity |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Hunting Scope |
| Model | Reflex red and green sight |
| For Gun Type | Shotgun |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 5 oz |
| UPC | 766310492002 |
Check the listing for details. Reflex sight with 4 reticles red green for remington model 870 dm hunting tactic. Color: Black, Condition: New. Listed at 54.95 USD. Features a Mil-Spec 1913 Picatinny Mounting System. This CQB reflex sight has 4 reticles with dual red/green and 6 (3 red 3 green) levels of brightness. Constructed of high-quality aircraft-grade T6 6061 aluminum construction, it is shockproof, fog proof, and waterproof.