| Compatible Battery Sizes | AAA |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| MPN | TG8335BN |
| Set Includes | Sight, Picatinny mount, Cleaning cloth |
| Reticle Color | Red |
| Brand | TRUGLO |
| Mounting | Picatinny, Cantilever |
| Reticle Type | 2 MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Model | Ignite 30mm |
| For Gun Type | Rifle |
| Features | Fixed Magnification, Illuminated, Lightweight, Auto-off |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Shooting |
| Tube Diameter | 30 mm |
Check the listing for details. TRUGLO Ignite 30mm Red Dot Sight 2 MOA Picatinny Mount Illuminated Unopened Box. Color: Black, Condition: New. Listed at 82.50 USD. I decided to keep the box unopened because a quick search will give you all the info you could want to know while I keep everything pristine. Please note I'm selling this sight for close to 50% off the usual selling price at your favorite retailer. I received this as a birthday present because my family knows I like guns and anything related to shooting. They didn't know I have more optics than I could ever use at my age. This has been in my closet for a month, so they won't ever know I'm selling now.