| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 1 |
| Wood Tone | Light Wood |
| Custom Bundle | No |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Firmness | Soft |
| MPN | does not apply |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 26 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Kids |
| Care Instructions | Easy Care |
| Seat Depth | 23 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Height | 40 in |
| Frame Material | Linen |
| Style | Contemporary/Modern |
| Personalized | No |
| Features | Adjustable |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 30 in |
| Upholstery Fabric | Linen/Faux Leather |
| Armrest Height | 26 in |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Required Tools | No Tools Required |
| Set Includes | Chair |
| Backrest Height | 26 in |
| Brand | OBBOLLY |
| Type | Accent Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Recliner Chair |
| Packaging | Box |
| Theme | Family |
| Original/Reproduction | Original |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
Check the listing for details. Tufted Wingback Recliner Chair Mid Century Accent Club Chairs for Living Room. Condition: New. Listed at 229.99 USD. Leather/ Fabric Push Back / Manual ReclinerRetro decorative chairs elegant design, exquisite workmanship, is the ideal choice for your home decoration, suitable for use in the living room, bedroom and other places!Designed with button-tufted wing back, crafted with nail-head trim, hand-crafted upholstery details & traditional wooden legsSophisticated craftsmanship for button-tufted the diamond back, makes the recliner chair elegant looking.High-density foam-filled cushion, soft and flexible, not easy to collapse. The wide cushion can fit all body types.Extending footrest footrest, reclining backrest tilt up to 160 degrees.Smooth Reclining MechanismIPKIG recliner chair adopts a push-forward design.Simply push the armrest forward to tilt the wingback chair. The footstool will pop out to provide a comfortable position for your feet. Enjoy the high level of comfort and relaxation with this elegant leather wingback recliner chair.Easy to AssemblyEasy to assembly, and add additional comfort to your home. Sit back and relax in the Recliner.