| Color | White |
|---|---|
| Material | Pine Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 84.9''L x 50.8''W x 37.6''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Daybed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, with 2 Drawers, with USB Ports, with Storage Cabinets |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 37.60 in |
| Item Length | 84.90 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Living Room |
| Department | Adults |
| Item Weight | 135.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 50.80 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Daybed Wood Bed Frame Sofa Bed w/ 2 Drawers & Storage Cabinet & USB Ports. Color: White, Condition: New. Listed at 505.68 USD. Whether it's books or dolls, they can all find their place. This design fully explores options for optimizing space savings. One of the standout features of this sofa bed is its built-in USB charging station.