| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Twin: 300 lbs/ Full: 400 lbs/ Queen: 450 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 78.74''L x 39.20''W x 43.50''H |
| Dimension 2 | Full: 78.74''L x 52.40''W x 43.50''H |
| Dimension 3 | Queen: 83.54''L x 60.20''W x 43.50''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full, Queen |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Black |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 43.50 in / 43.50 in /43.50 in |
| Item Length | 78.74 in / 78.74 in /83.54 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 39.20 in / 52.40 in /60.20 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 35.00 lbs / 41.00 lbs / 50.20 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full/Queen Size Bed Frame Metal Platform Bed w/ Headboard and Footboard US. Color: Black, Condition: New. Listed at 119.68 USD. Lift Top Coffee Table. Sofa & Sofa Bed. Nightstand & Dresser. Modern TV Stand. Barrel Chair. Single Sofa Bed. Modern Coffee Table. 2 Seater Sofa Bed.