| Color | Beige & Twin Size |
|---|---|
| Material | Particle Board + MDF+Teddy Fleece |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 450 lbs/600 lbs/600 lbs, Trundle:250 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 76"L x 44.1"W x 40.2"H |
| Dimension 2 | Full: 76"L x 59"W x 40.2"H |
| Dimension 3 | Queen: 79.9"L x 65"W x 40.2"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size, Full Size, Queen Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 40.20 in/ 40.20 in/ 40.20 in |
| Item Length | 76.00 in/ 76.00 in/ 79.90 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 44.10 in/ 59.00/ 65.00 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 96.80 lbs/ 98.23 lbs/ 100.43 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full/Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed w/ Trundle Beige/Gray us. Color: Beige & Twin Size, Condition: New. Listed at 359.69 USD. [Extra Sleeping Space] This Upholstered bed with trundle under bed is perfect for ones who love sleepovers. Queen:600 lbs Trundle:250 lbs. Twin: 450 lbs Trundle:250 lbs. Full:600 lbs Trundle:250 lbs.