| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | Twin: 79.8''L x 39.4''W x 34.8''H, Full: 79.8''L x 53.6''W x 34.8''H, Queen: 85''L x 59.7''W x 34.8''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full, Queen |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Brown |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 34.80 in / 34.80 in / 34.80 in |
| Item Length | 79.80 in / 79.80 in / 85.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 39.40 in / 53.60 in / 59.70 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 35.00 lbs / 49.00 lbs / 53.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full/Queen Size LED Bed Frame Metal Platform Bed w/ Headboard & USB Port US. Color: Brown, Condition: New. Listed at 135.69 USD. Choose from 12 scene modes, 3 speed levels, and 3 brightness levels to set the perfect ambiance for your sleep. Swivel Coffee Table. Made of quality steel slats, providing optimum support for all types of mattresses, foam, latex, or spring mattress without the use of a box spring.