| Size | Twin Size & White |
|---|---|
| Material | MDF+Plywood+Pine |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 250 lbs/ 400 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 83.9"L X 47.9"W X 36.6"H |
| Dimension 2 | Full: 83.9"L X 63.3"W X 36.6"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size, Full Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Daybed |
| Features | with Trundle, with USB Charging Ports, with Storage Shelf, No Box Spring Needed, Easy To Assemble |
| Color | White/Grey |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 36.60 in/ 36.60 in |
| Item Length | 83.90 in/ 83.90 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Living Room |
| Department | Adults |
| Item Width | 47.90 in/ 63.30 in |
| Item Weight | 140.00 lbs/ 148.00 lbs |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Daybed Wooden Bed Frame w/ Trundle & USB Port & Storage Shelf. Color: White/Grey, Condition: New. Listed at 545.99 USD. This design is ideal for families with children or users who need to host guests frequently. In addition, it is equipped with a USB charging station for electronic devices. This design is not only practical but also stylish, making it an ideal choice for any modern bedroom.