| Size | Twin Size & White |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Twin Size: 300 lbs, Full Size: 350 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 77.8"L x 42.4"W x 34.3"H |
| Dimension 2 | Full: 77.8"L x 57.6"W x 34.3"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size, Full Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Daybed |
| Features | with 2 Drawers, with Storage Shelf, No Box Spring Needed, Easy To Assemble |
| Color | White/Natural/Gray |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 34.30 in/ 34.30 in |
| Item Length | 77.80 in/ 77.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 4 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Living Room |
| Department | Adults |
| Item Width | 42.40 in/ 57.60 in |
| Item Weight | 130.20 lbs/ 145.63 lbs |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Wood Daybed Platform Bed Frame w/ 4 Drawers & Storage Shelves. Color: White/Natural/Gray, Condition: New. Listed at 505.99 USD. Slat kit included so box springs are not required. [Health and Comfort] No box spring required, and without needing a foundation. Built-in smoothly sliders, easy for you to pull out of the drawers.