| Size | Twin |
|---|---|
| Material | MDF+Plywood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Twin: Bed: 400 lbs / Trundle: 200 lbs, Full: Bed: 600LBS Trundle: 200LBS |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 85"L X 41.2"W X 47.2"H |
| Dimension 2 | Full: 85"L X 56.3"W X 47.2"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size, Full Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Wood Platform Bed, with Twin Size Trundle, with 3 Drawers |
| Color | Gray |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 47.20 in/ 47.20 in |
| Item Length | 85.00 in/ 85.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 3 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 153.73 lbs/ 168.72 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 41.20 in/ 56.30 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Wooden Platform Bed w/ Trundle & Storage Headboard & 3 Drawers. Color: Gray, Condition: New. Listed at 519.99 USD. Space-saving:The bed includes one trundle, which can be rolled out to provide extra sleeping space to put another twin size mattresses. This design is ideal for families with children or users who need to host guests frequently.