| Color | Black |
|---|---|
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 77.17''L x 55.91''W x 66.54''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full |
| Frame Material | Metal |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 66.54 in |
| Item Length | 77.17 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 55.91 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Weight | 131.09 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin Over Full Bunk Bed Heavy Duty Metal Bunk Bed Frame w/ Trundle White/Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 339.68 USD. The trundle effortlessly accommodates guests or growing families. Whether it's a shared bedroom or accommodating guests, this bed adapts to your needs. Number of Slats Upper bed: 21; Bottom bed: 21; Trundle bed :19.