| Color | White |
|---|---|
| Material | Pine wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.3''L*57.1''W*61.3''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, With Trundle, with Ladder, Separated Bottom Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 61.30 in |
| Item Length | 79.30 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 167.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 57.10 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin Over Full Wood Bunk Bed Convertible Bed Frame w/ Trundle & Ladder. Color: White, Condition: New. Listed at 599.68 USD. [Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. It is perfect if you're hosting guests for the night. Twin over Full Bunk Bed with Ladder, Twin Size Trundle, Safety Guardrail, White/Gray.