| Color | White |
|---|---|
| Material | Pine Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 77.00''L x 41.70''W x 69.80''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Built-In Ladder |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 69.80 in |
| Item Length | 77.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Children, Teen |
| Item Width | 41.70 in |
| Item Weight | 121.50 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Over Twin Bunk Bed WoodEN Bunk Bed Frame w/ Ladder White/Gray. Color: White, Condition: New. Listed at 429.99 USD. This bunk bed is designed for you. The low bunk design makes it easy for you getting into bed, and the widened ladder wouldn't hurt you bare feet. Don't hesitate, this is the perfect bed for you! Twin over Twin House Bunk Bed with Fence and Door, White/Gray.