| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Custom Bundle | No |
| Objective Lens Diameter | 28 mm |
| Country of Manufacture | China |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | Stinger-Red-Dot |
| Material | Aluminum Alloy |
| Item Length | 4.9 inches |
| Reticle Color | Red/Green |
| Brand | Vector Optics |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Dot Sight |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | SCRD-05 Stinger |
| Features | Brightness Settings |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Weight | 7.1 oz |
| Tube Diameter | 30 mm |
Check the listing for details. Vector Optics Stinger Tactical 1x28 Red and Green Dot Sight HEAVY DUTY !! - g2. Color: Black, Condition: New. Listed at 52.95 USD. Vector Optics Stinger 1x28 Red Dot Scope G2 New Package, improved design! 1 year warranty. Brand new in stock. Fast shipping from US! Red / Green Dot, Cantilever Weaver Mount, Fit for Real Fire Caliber and Ammunition Features: Magnification: 1.0X Objective Lens Diameter: 28mmRed Dot Size: 5 MOAExit Pupil: 28 mmLength: 125mm (4.9 inch)Weight (net): 200g (7.1 ounce)Eye Relief: FreeField of View (@100yds): 57’Optics Coating: Multi CoatedReticle: Red and green dot with 5 Levels BrightnessEvaluation Range: 80 MOAWindage Range: 80 MOA30mm Mono-tubeShock proof, Water Proof and Fog ProofHigh-durability aluminum alloy in black Matt and beautiful complementFeature 1/2" windage and elevation at 50 yardsFree Fitting involved: 30mm cantilever weaver mount, flip-up capsBattery: 1 x CR2032 battery (Included)Vector Optics and made in China under our strict quality control Warranty: 1 Year warranty Any questions? Please send Ebay message to us!