| Color | Khaki |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Velvet+Foam+Metal |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 26.38 in |
| Item Length | 14.96 in |
| Item Width | 30.31 in |
| Type | Accent Chair |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Features | Swivel, Armless |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 38.30 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Velvet 360° Swivel Accent Chair Modern Armless Lounge Chair for Living Room. Color: Khaki, Condition: New. Listed at 415.99 USD. 360-Degree Swivel for Ultimate Comfort,This swivel Accent chair features a smooth 360° swivel base, allowing effortless rotation and flexibility. This Swivel Chair Easy 5-Minute Assembly by 4 Screws,Enjoy your new chair in minutes with an easy assembly process.