| Brand | Generic |
|---|---|
| Color | Beige |
| Unit Quantity | 50 |
| Number in Pack | 41-60 |
| Assembly Required | No |
| Department | Teens, Adults |
| Item Width | .25 in |
| Country of Origin | China |
| Features | Heavy Duty, Non-Slip, Notched, Space Saving, Flocked |
| Item Height | 9 in |
| Item Length | 17.5 in |
| Type | Traditional Hanger |
| Suitable For | Coat/Jacket, Suit, Top/Dress, Tie/Belt/Scarf |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Velvet Clothes Hangers (20 Pack) Heavy Duty Durable Space Saving BEIGE & SILVER. Color: Beige, Condition: New, Made in China. Listed at 8.00 USD. Space Saving: The ultra-thin design with an optimal size of 17.5"L x 1/4"W x 9"H,the felt hangers sleek design allows you to maximize your closet space while organizing your clothes in a neat a tidy fashion.