| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Care Instructions | Do Not Bleach, Do Not Iron, Machine Washable |
| Color | Black |
| Features | Slipcovers for sofas, Velvet couch covers, Velvet sofa cover |
| Item Height | 33 in |
| Item Length | 79 in |
| Item Width | 35 in |
| Material | Velvet |
| Original/Reproduction | Original |
| Room | Art Studio, Dorm Room, Kid’s Room, Living Room, Office |
| Suitable For | Sofa |
| Type | Slipcover |
Check the listing for details. Velvet Sofa Cover 4 Piece Set Couch Protector Slipcovers Pet Friendly Easy Care. Color: Black, Condition: New. Listed at 51.82 USD. Velvet Blackout Curtains Heavy Drapes Noise Reduction Room Darkening Panels New. Patio Heater Burning Net Emitter Screen & Base 4-Sided Pyramid Heater. Superior Decorative Velvet: These attractive sofa slipcovers are made with wrinkle free real velvet plush fabric which is ultra soft, elastic, and comfortable.