| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Color | Black |
| Features | Easy to Assemble and Fold, Side Pocket |
| Item Height | 12.5" |
| Item Length | 16.5" |
| Item Width | 12.5" |
| Material | Engineered Wood |
| Maximum Weight Capacity | 300 Pounds |
| Room | Living Room |
| Shape | Rectangular |
| Type | Small Storage Ottoman |
| Upholstery Fabric | Velvet |
Check the listing for details. Velvet Storage Ottoman Foot Rest Foldable Footstool W/ Side Pocket Living Room. Color: Black, Condition: New. Listed at 27.63 USD. 2", this small ottoman is perfect for any living room. Its compact design makes it an ideal footrest ottoman without taking up too much space and light enough to move easily wherever you need it. Crafted from high-quality velvet that is very soft and smooth to the touch.