| Brand | Costway |
|---|---|
| Type | Walker |
| Features | Humanized Design for Better Experience |
| MPN | HCST08210 |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum Alloy, PVC |
| Item Height | 46.5-50.5 in |
| Item Length | 22 in |
| Item Width | 19 in |
| Size | 22" x 19" x 46.5" - 50.5" (L x W x H) |
| Style | Modern |
| Mount Type | Free Standing |
| Set Includes | 1 x Walker, 1 x Instruction, |
| Maximum Load Capacity | 11 lbs |
| Weight | 15 lbs |
| Assembly Required | Yes |
| Firmness | Extra Firm |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Walker |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| UPC | 7429376627148 |
Check the listing for details. Versatile Rolling Walker All Terrain Stand-Assist Walker w/ 2 Premium Wheels. Color: Silver, Condition: New. Listed at 95.99 USD. Color: Silver Material: Aluminum Alloy, PVC Dimension of Unfolding: 22" x 19" x 46.5" - 50.5" (L x W x H) Dimension of Folding: 23" x 50.