| Brand | VEVOR |
|---|---|
| Type | Table Legs |
| Item Model Number | T6712-16 |
| Item Height | 16 inches / 406.4 mm |
| Bottom Width | 11.22 inches / 285 mm |
| Top Width | 6.9 inches / 175 mm |
| Leg Rectangular Tube | 1.38 inches / 3.5 cm |
| Screw Size | ST0.14 x 1.18 inches / ST3.5 x 30 mm |
| Mounting Hole Diameter | φ0.24 inches / φ6 mm |
| Item Weight | 5.73 lbs / 2.6 kg |
| Primary Material | Carbon Steel |
| Maximum Load | 400 lbs / 181 kg |
| UPC | 840349981345 |
Check the listing for details. VEVOR 16 inch Trapezoid Solid Steel Furniture Legs Set of 2 for DIY Tables. Condition: New. Listed at 24.99 USD. Quick Installation: Pre-mark the installation positions on the tabletop, then use a screwdriver to securely fasten the provided self-tapping screws one by one. After installation, adjust to the desired height.