| Type | Camping Chair |
|---|---|
| Brand | VEVOR |
| Color | Black & Gray |
| Item Height | 37.7 in |
| Item Length | 57.1 in |
| Item Width | 22.8 in |
| Product Material | 600D Oxford Cloth |
| Seat Width | 40.2 in / 1020 mm |
| Armrest-to-Armrest Width | 57.1 in / 1450 mm |
| Divider Cup Holder Size | 5.9 x 3.1 in / 150 x 80 mm |
| Weight Capacity | 660 lb / 300 kg |
| Seat Depth | 19.1 in / 485 mm |
| Item Model Number | DH-30093 |
| Seat Height (Seat to Ground) | 18.5 in / 470 mm |
| Folded Dimensions | 37.0 x 9.8 in / 940 x 250 mm |
| Product Dimensions | 57.1 x 22.8 x 37.7 in / 1450 x 580 x 940 mm |
| Net Weight | 14.6 lbs / 6.6 kg |
| UPC | 197988181668 |
Check the listing for details. VEVOR Double Camping Chair Two Person Folding Chairs with Cup Holders 660lbs. Color: Black & Gray, Condition: New. Listed at 62.99 USD. The thick padded design enhances comfort, with 20.5 in back height, 19.1 in seat depth, and 40.2 in seat width for ample room to relax. Solid cotton filling follows the natural spine curve, replacing thin padding.