| Type | Kids Reclining Chair |
|---|---|
| Color | Blue |
| Brand | VEVOR |
| Item Height | 26.4 in |
| Item Length | 25.8 in |
| Item Width | 30.3 in |
| Material | Wooden Frame + Sponge + Fabric |
| Item Model Number | SX-81582 |
| Weight Capacity | 110 lbs / 50 kg |
| Style | Fabric |
| Backrest Adjustable Angle | 107°-126° |
| Product Dimensions | 107° Position: 25.8 x 26.4 x 30.3 in / 65.5 x 67 x 77 cm |
| Product Dimensions: | 126° Position: 25.8 x 25.8 x 40 in / 65.5 x 65.5 x 101.5 cm |
| UPC | 197988147671 |
Check the listing for details. VEVOR Kids Reclining Chair Toddler Recliner with Cup Holders and Pockets (Blue). Color: Blue, Condition: New. Listed at 154.99 USD. Adjustable Recliner: The backrest of this kid recliner can be adjusted from 107° to 126°, allowing for a comfortable sitting or reclining angle based on your child's needs. Children's Recliner. The high-elastic foam provides excellent support and maintains its shape with extended use.