| Brand | VEVOR |
|---|---|
| Item Model Number | YS-05 |
| Specifications | 28 in/710 mm |
| Max Static Load Capacity | 2500 lbs/1134 kg |
| Max Dynamic Load Capacity | 300 lbs/136 kg |
| Installation Center Hole | 2 in/50 mm |
| Product Weight | 7.3 lbs/3.3 kg |
| Product Outer Diameter | Φ28 in/Φ710 mm |
| Product Height | 6.1 in/155 mm |
| UPC | 197988409472 |
Check the listing for details. VEVOR Office Chair Base Replacement 28" Heavy Duty Swivel Chair Base 2500 lbs. Condition: New. Listed at 32.99 USD. Plus, they protect your floors while keeping your chair rolling smoothly. Upgrading your chair is a breeze with our chair base. Say goodbye to complicated assembly and hello to a refreshed chair! Our five-pointed star office chair base is built tough with high-quality materials that won't crack or break.