| Brand | VEVOR |
|---|---|
| Item Model Number | YS-08 |
| Specifications | 28 in/710 mm |
| Max Static Load Capacity | 2500 lbs/1134 kg |
| Max Dynamic Load Capacity | 300 lbs/136 kg |
| Cylinder Stroke | 4 in/100 mm |
| Product Weight | 11.7 lbs/5.3 kg |
| Product Outer Diameter | Φ28 in/Φ710 mm |
| Product Height | 20.3 in/515 mm |
| UPC | 197988410454 |
Check the listing for details. VEVOR Office Chair Base Replacement 28" Swivel Chair Base 2500 lbs 4" Stroke. Condition: New. Listed at 53.99 USD. Universal Fit for Most Chairs: Upgrade your office chair with this versatile office chair base! Whether you have a gaming chair, office chair, or executive chair, this base has you covered for a perfect match!