| Alert Type | Motion Only |
|---|---|
| Compatible Devices | Android & iOS |
| Shape | Square |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Battery Powered |
| Recommended Uses For Product | Indoor/Outdoor |
| Controller Type | Android |
| Wattage | 4 Watt-hours |
| Material Type | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Installation Method | Wall-Mounted |
| Unit Type | Unit |
| Room Type | Living Room, Hallway, Study Room possibility room |
| Video Capture Format | H.264 |
| Number of Channels | 2 |
| Item Height | 5.4 in |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Built-In Media | Video Doorbell, Chime |
| Features | Night Vision |
| Unit Quantity | See Description |
| Item Width | 1.34 in |
| Special Feature | Motion Sensor |
| Compatible Brand | Ring |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Model Name | Video Doorbell Camera |
| Number of Cameras Included | 1 |
| Color | Black |
| Control Method | App |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Materials sourced from | Unknown |
| Brand | Branded |
| Effective Still Resolution | 1080 Lines Per Inch |
| Focus Type | Auto Focus |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Model | See Description |
| Additional Features | Motion Sensor |
| Connectivity | Wireless |
| Item Dimensions | 1.77 x 1.34 x 5.4 inches |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Are Batteries Required | Yes |
| Item Weight | 0.5 lb |
| Connectivity Technology | Wireless |
Check the listing for details. Ring Video Doorbell 1080p HD Camera WI-FI Night Vision Motion Detection Wireless. Color: Black, Condition: New. Listed at 15.99 USD. Want coverage in multiple rooms?. Say goodbye to false alerts.