| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | VILLEY |
| Manufacturer | HANZGHOU GREATSTAR INDUSTRIAL CO.LTD |
| Pattern | Solid |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | Oversize |
| Recommended Uses For Product | Camping |
| Included Components | Chair, Carry Bag, Cooler Bag |
| Surface Recommendation | Hard Floor |
| Reclining Position Count | 1 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Seat Length | 25.6 Inches |
| Form Factor | Foldable |
| Leg Style | Straight Leg |
| Seat Depth | 20 inches |
| Back Style | Solid Back |
| Seat Height | 19.3 Inches |
| Style | Camping Chair with Cooler |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Powder Coated |
| Arm Style | Rounded |
| Special Feature | Arm Rest, Ergonomic |
| itemDimensions | 38.2"D x 24.9"W x 38.99"H |
| Type | Chair |
| Color | Blue |
| Item Weight | 11.88 pounds |
| Features | Cup Holder, Foldable, Portable |
| Folded Dimensions | 39x7x7 inch |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Item Height | 38.99" |
| Item Length | 38.2" |
| Item Width | 24.9" |
| Model | 133078 |
| Seat Material | Cotton |
| Set Includes | Chair, Storage Bag |
| Suitable For | Camping |
| Tabletop Material | -- |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Weight Capacity | 400 LBS |
Check the listing for details. VILLEY Oversized Folding Camping Chairs Padded Seats Cooler Bag Cup Holder w/Bag. Color: Blue, Condition: New, Made in China. Listed at 59.99 USD. HEAVY-DUTY - Thickened industrial grade steel pipes ensure a higher compressive strength than aluminum pipes. Anti-slip & anti-sink PE foot mat make sure this camping chair fits almost any surface. Maximum loading capacity 400 lbs for heavy duty purpose.