| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Year Manufactured | 1907 |
| Set Includes | Bench |
| Item Length | 52" |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Custom Mad |
| Department | Adults |
| Type | Inglenook |
| Item Height | 82" |
| Style | Vintage |
| Frame Material | redwood |
| Room | Entryway |
| Item Width | 112" |
| Upholstery Fabric | none |
Check the listing for details. Vintage 1907 Redwood Inglenook Seating Area Benches Chimney Corner Booth. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 7450.00 USD. Constructed of 1" to 4" old growth clear redwood. Removed from a 1907 Pacific Heights, San Francisco mansion. Fireplace not included! 52"deep, 82" tall, 112" wide. Perfect for your Irish bar! I can assist you in shipping. We have worked with uShip previously. PlaceMakers, Inc is the San Francisco Bay Area's premier source for reclaimed heritage building materials. We represent the best of architectural salvage. Instagram: @placemakersinc Our showroom and salvage yard in San Carlos, CA showcases a diverse array of architectural assets such as: • Reclaimed lumber • Plumbing and lighting fixtures • Cabinets and vanities • Railings and gates • Windows and doors • Fire surrounds and vintage tileAn inglenook or chimney corner is a recess that adjoins a fireplace. The word comes from "ingle", an old Scots word for a domestic fire (derived from the Gaelic aingeal), and "nook". The inglenook originated as a partially enclosed hearth area, appended to a larger room. The hearth was used for cooking, and its enclosing alcove became a natural place for people seeking warmth to gather. With changes in building design, kitchens became separate rooms, while inglenooks were retained in the living space as intimate warming places, subsidiary spaces within larger rooms. Inglenooks were prominent features of shingle style architecture and characteristic of Arts and Crafts architecture but began to disappear with the advent of central heating. Prominent American architects who employed the feature included Greene and Greene, Henry Hobson Richardson, and Frank Lloyd Wright. British architect Richard Norman Shaw significantly influenced Richardson Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE