| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Item Length | 6 in |
| Brand | Craftsman |
| Number of Items in Set | 1 |
| Type | 6" Heavy Duty Cleaver, With Blk Bakelite Handle |
| Color | Black, And Silver |
| Style | Vintage |
| Set Includes | 6" Heavy Cleaver W/ Bakelite Black Handle |
| Material | Bakelite Handle, Stainless SAteel Blade |
| Handle Material | Black Bakelite Handle |
Check the listing for details. Vintage 6" CRAFTSMAN Heavy Duty Cleaver, W/ Bakelite Black Handle, U.S.A.. Color: Black, And Silver, Condition: Used, Made in United States. Listed at 48.00 USD. Weight Is 14.6 oz's. Blade has scratches, and on one side fine surface marks, in one area. Pictures will show. Cleaver is tight, no loose parts. Cleaver has a lot of character. Cleaver could use a proper sharpening.