| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Antique | Yes |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Brown |
| Firmness | Firm |
| Set Includes | Chair |
| Material | Metal, Wood |
| Item Length | 17.25 overall depth |
| Type | Stool |
| Seating Capacity | 1 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Seat Depth | 15 in |
| Item Height | Adjustable |
| Seat Height | 22.5" - 32.5" |
| Style | Industrial |
| Features | Adjustable, Adjustable Seat Height, Swivel |
| Item Width | 15" Seat Depth |
| Item Weight | 19 lbs 5 oz |
| UPC | NA |
Check the listing for details. Vintage Adjustable Swivel Industrial Drafting Stool Chair Adjust Back Foot Ring. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 295.00 USD. Depth front of seat to backrest- 15". 360 Swivel. Adjustable height of seat to the floor- 22.5"-32.5". Adjustable height of seat.