| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Custom Bundle | No |
| Maximum Weight Capacity | Not Sure |
| Item Length | 15 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 15" |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 31 in |
| Style | Retro |
| Personalized | No |
| Features | Foldable, Ultra Light, Weather Resistant |
| Finish | Aluminum |
| Item Width | 19 in |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Green |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Chair |
| Brand | RIO Backyard Collection |
| Type | Lawn Chair |
| Seating Capacity | 1 |
| Assembly Required | No |
| Model | RIO Backyard Collection |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Beach & Nautical |
| Item Weight | 5 lb |
Check the listing for details. Vintage Aluminum Webbed Green & White Folding Patio Lawn Chair by Rio Backyard. Color: Green, Condition: Used, Made in Unknown. Listed at 24.99 USD.