| Color | Red |
|---|---|
| Firmness | Soft |
| Material | Polyurethane |
| Item Length | 13" depth |
| Backrest Height | 14" |
| Brand | ViaCom |
| Type | Armchair |
| Department | Kids |
| Seating Capacity | 1 |
| Seat Depth | 10.5" |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 14" |
| Model | Steve’s Thinking Chair |
| Theme | Blue’s Clues |
| Style | Thinking Chair |
| Features | Removable Cover |
| Item Width | 18" |
| Product Line | Blues Clues |
| Armrest Height | 8" |
Check the listing for details. Vintage Blue's Clues Steve’s Thinking Chair - Foam Removeable Cover Ultra Rare. Color: Red, Condition: Used. Listed at 300.00 USD. Vintage Blues Clues thinking chair. Embroidered black lines and embroidered blues clues patch. This is preowned, but has not been used in years. Foam is in good shape, not misshapen or crushed in any places. See small staining on bottom/pieces of foam ripped. Does not affect purpose of chair. No visible staining on red removable cover.