| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Antique | No |
| Color | Green metal / Multicolor upholstery |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length | Depth 15 1/2" |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Unbranded |
| Department | Adults |
| Type | Vanity / Entryway Bench |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 20" |
| Frame Material | Iron |
| Style | Italiian |
| Item Width | 22/3/4" |
Check the listing for details. VINTAGE CAST IRON GREEN VERDIGRIS VANITY ENTRYWAY BENCH ITALIAN RENAISSANCE SEAT. Color: Green metal / Multicolor upholstery, Condition: Used. Listed at 379.95 USD. "FREE LOCAL PICK-UP ONLY"..."NO SHIPPING" Offered for auction an exceptional "VINTAGE CAST IRON GREEN VERDIGRIS VANITY / ENTRYWAY BENCH / WINDOW SEAT W/ CONTRASTING ITALIAN RENAISSANCE TAPESTRY CUSHIONED UPHOLSTERED SEAT". The front and back metal skirts are accented with green verdigris painted floral and scroll applied designs with copper splashes and centered ball-drop. There are loop side rails for transport and curved stretchers on the bottom. This bench is in very good vintage, pre-owned condition with very light wear. Dimensions: Width...22 3/4", Height...20", Depth...15 1/2, and weighs Lbs. There is no date or maker's mark on the seat underside, and I am not certain of its actual age. This Bench is offered "as is" with no return or refund after received. Buyer to make arrangement for "FREE LOCAL PICK-UP ONLY"..."NO SHIPPING". Bidders with (0) feedback not permitted to bid on this listing and bids will be cancelled. Buyer to purchase with eBay managed payment at end of auction. Thanks for viewing and for your consideration.