| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Shape | Tapered |
| Color | Multi color |
| Material | Wood |
| Item Length | 12 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Basket |
| Era | Mid 20th Century (1940s–1960s) |
| Item Height | 8 in |
| Style | Asian Chinese |
| Theme | Dragon / Lion motif |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | With Handles, Hand Painted, Raised relief, Vintage |
| Finish | Lacquered |
| Item Width | 12 in |
| Country of Origin | China |
| Handmade | Yes |
Check the listing for details. Vintage Chinese Hand Painted Relief Wedding / Rice Baskets Wooden Lacquer PAIR. Color: Multi color, Condition: Used, Made in China. Listed at 129.97 USD. The raised relief (lines, dots, and borders are raised) is hard to see in most of the photos due to lighting, can be more clearly seen in the close-up 3rd photo.