| Custom Bundle | No |
|---|---|
| Fill Material | Leather |
| Firmness | Firm |
| Year Manufactured | 2020 |
| Item Length | 29.5" |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Everyone, Baby, Kids, Teens, Adults |
| Care Instructions | Do Not Wash |
| Seat Depth | 29.5" |
| Item Height | 36" |
| Style | Antique Style |
| Frame Material | Leather |
| Features | Comfortable, High Gloss, Adjustable, Convertible, Folding, Removable Cover |
| Room | Kid's Bedroom, Teen's Bedroom, Indoor/Outdoor, Laundry/Utility Room, Basement, Garage, Any Room, Bedroom, Dining Room, Hallway, Home Office/Study, Porch |
| Item Width | 24" |
| Upholstery Fabric | Buffalo leather |
| Pattern | Solid |
| Character | Aladdin |
| Color | Brown |
| Modified Item | No |
| Brand | PARRYS LEATHER WORLD |
| Type | Chaise |
| Seating Capacity | 1 |
| Assembly Required | No |
| Model | 0 |
| Theme | Butterflies |
| Original/Reproduction | Original |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Character Family | Star Wars |
| Item Weight | 5 lb |
| Product Line | Arm chair |
| Personalize | Yes |
Check the listing for details. Vintage Handmade Leather Lounge Accent Butterfly Chair Folding Relax Arm Chair. Color: Brown, Condition: New. Listed at 149.95 USD. This chair is not a poor imitation like others on the market but is the highest quality replica available of the original item. ✔ HAND STITCHED: Traditional hand stitched quality leather and laced sewn at the edges as taught by ancestral techniques.