| Brand | Handmade |
|---|---|
| Type | Display Basket |
| Shape | Round |
| Item Height | 3 in |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | With Lid |
| Material | Pine Needles |
| Item Length | 5.5 in |
| Item Width | 5.5 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Vintage Handwoven Pine Needle Box with Lid / Handcrafted Coiled Basketry. Condition: Used, Made in United States. Listed at 50.00 USD. Item color may vary from screen to screen, photo lighting, or screen resolution. Crayons may be shown to help identify color. Get a sense of scale!