| Color | Black |
|---|---|
| Maximum Magnification | 4x |
| Item Length | 13.5in |
| Brand | Lyman |
| Mounting | Offset |
| Reticle Type | Crosshair |
| Type | Fixed Scope |
| Model | 422 Expert |
| For Gun Type | Rifle |
| Mounting Location | Receiver |
| Sport/Activity | Hunting |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 13oz |
| Tube Diameter | 3/4in |
Check the listing for details. Vintage LYMAN Model 422 Expert Rifle Scope w/ LYMAN Mount System. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 63.00 USD. Cross hair intact. lens have tiny spots.(needle point size). Sight knobs do turn. Glossy black paint with scratches no dings. Thanks Mike