| Additional Parts Required | No |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Unbranded |
| Color | Multicolor |
| Department | Adults |
| Features | Tufted |
| Finish | Gold Finish |
| Frame Material | Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 36 in |
| Item Length | 30 in |
| Item Width | 30 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Pattern | Damask |
| Personalized | No |
| Room | Living Room |
| Set Includes | Chair |
| size | One Size |
| Style | Mid-Century Modern |
| Theme | Flowers & Plants |
| Type | Accent Chair |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Upholstery Fabric | Damask |
| Wood Tone | Dark Wood |
Check the listing for details. Vintage Mid-Century Modern Tufted Wingback Armchair in Teal and Gold Floral Dama. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 450.00 USD.