| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Oval |
| Size | Medium |
| Color | Gold brass |
| Material | Wire, Brass Wire |
| Item Length | 10 in |
| Item Depth | 4 inches |
| Suitable For | Indoor, Outdoor |
| Brand | Weave |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Basket |
| Item Height | 10 in |
| Style | Contemporary |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | Folding Handle, Durable, Non-Lidded, Stackable, With Handles |
| Item Width | 8 in |
| Item Weight | 1.7 lbs |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | India |
Check the listing for details. Oval BRASS Wire Woven BASKET Movable Folding Handle Weave Decorative INDIA. Color: Gold brass, Condition: Used, Made in India. Listed at 34.25 USD. Beautiful woven wire oval brass basket with foldable handle. Perfect for Christmas ornaments and other decor. Measures approximately 10” tall with handle upright 8” wide x 10” long Excellent vintage condition, no issues to note. All items are carefully packaged to ensure safe delivery. We always choose the most affordable shipping option available and provide credit for any shipping overages.