| Brand | Pottery Barn Kids |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Type | Basket |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Square |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 8" |
| Material | Rattan |
| Item Length | 12" |
| Suitable For | Indoor |
| Item Width | 13" |
Check the listing for details. Vintage Pottery Barn Kids Woven Sloped Storage Basket. Condition: Used. Listed at 36.00 USD. This vintage Pottery Barn Kids storage basket is in great shape! It has a sloped design for easy access to whatever is inside. Two baskets are available. 8" in height in the back, slopes down to 5.5” in the front, 12" in front to back, and 13" side to side. Great caramel-colored rattan. Perfect for organizing or displaying decorative items in any kids’ or play room.