| Pattern | Woven |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Size | Medium |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Item Length | 10 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | decorative basket |
| Item Height | 4.5 in |
| Style | Country |
| Original/Reproduction | Original |
| Production Technique | Weaving |
| Finish | Natural |
| Item Width | 8 in |
Check the listing for details. Vintage Rectangle Basket Curled Woven Edges Green Accent Weave. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 29.94 USD. This is a very old rectangular basket. It is 10" long x 8" wide x 4.5" tall. There are also green thin wood slats woven into the sides of the basket.