| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Pattern | Optical Diamond Gridwork Lattice Design |
| Wood Tone | Dark Wood |
| Color | Green |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length | 17 in |
| Brand | Handmade |
| Department | Adults |
| Type | Vanity Stool/Bench |
| Item Height | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Frame Material | Wood |
| Style | Edwardian |
| Theme | Psychedelia, California Folk, Bohemianism, Vintage Home, Sculptural Furniture, Hand-Stitching, 1970s Textile, Studio Furniture, Maximalist, Cottagecore |
| Features | Cushion Included, Upholstered |
| Room | Bedroom, Entryway, Living Room |
| Item Width | 21 in |
| Handmade | Yes |
| Upholstery Fabric | 100% Wool |
Check the listing for details. Vintage Savonarola Stool, Boho Folk Needlepoint, Alta Tingle Handmade Upholstery. Color: Green, Condition: Used, Made in United States. Listed at 156.60 USD. A striking example of handmade Mid-Century revival furniture, this wooden bench features a bold green-and-gold diamond-patterned needlepoint cushion, hand-stitched by Alta Tingle in the 1970s. Alta Tingle.