| Country of Origin | Japan |
|---|---|
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Pattern | Solid |
| Color | Gold & Gray |
| Material | Plastic |
| Item Length | 16" |
| Suitable For | Coat/Jacket, Top/Dress |
| Brand | Monocloset. |
| Personalize | No |
| Type | clothes hanger |
| Department | Kids, Teens, Adults |
| Unit Type | Unit |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 9" |
| Number in Pack | 1 |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | Wide |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Glossy |
| Item Width | 2.5" |
Check the listing for details. Vintage Shinko Large Wide 16 x 9" Hanger Monocloset Formal Single Plastic Pc EUC. Color: Gold & Gray, Condition: Used, Made in Japan. Listed at 9.95 USD. 2.5" wide at the bottom.