| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Material | Cast Iron |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 23 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Patio Chair |
| Seating Capacity | 1 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 26.25 in |
| Personalized | No |
| Style | Victorian |
| Features | Plant Stand |
| Room | Patio |
| Finish | Painted |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 20.5 in |
| Item Weight | 39 lbs |
Check the listing for details. Vintage Victorian Grape & Leaf Cast Iron Patio Garden Arm Chair Seat Grapevine. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 199.00 USD. Vintage cast iron garden chair,. We also have the other cast iron patio pieces listed separately (see some in last picture). It is 26 1/4" tall to top of back. Overall it is 23" wide and 20 1/2" depth. Seat height is 14 3/4" tall, seat width is 19" and depth is 11". Weighs 39 lbs Has old chippy paint. We had one leg welded to make it secure ( see 2nd to last picture) Please see pictures for details and condition. IT WILL BE TAKEN APART FOR SHIPPING.