| Features | Rocking |
|---|---|
| Item Width | 22" |
| Item Length | 22" |
| Item Height | 25" |
| Material | Solid Wood |
| Year Manufactured | 1970 |
| Brand | Unbranded |
| Gender | Boys & Girls |
| Color | Brown |
| Type | Chair Only |
Check the listing for details. Vintage Wooden Child's Rocking Chair 1970's 25" H 16" W 22" Rockers. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 50.00 USD. Chair is 25" tall. Width with hand rails is 16". Overall good pre owed condition. Chair was my personal childhood rocking chair compete with the ding and dangs you would expect from a child using the chair.