| Brand | MolaMagic |
|---|---|
| Handmade | Yes |
| Item Height | Less Than 12 in |
| Item Length | Less Than 12 in |
| Item Width | Less Than 6 in |
| Material | Rattan,Seagrass,Straw,Wicker,Chunga,Palm Fiber |
| Mounting | Free Standing |
| Original/Reproduction | Original |
| Personalize | No |
| Shape | Round |
| Suitable For | Indoor,Outdoor |
| Type | Display Basket |
Check the listing for details. Vintage Woven Basket Gecko, Panama Basket. Condition: New. Listed at 49.99 USD. ⭐THE BASKET STORY: The Wounaan and Embera people from the rainforest in Darien province of Panama are master artisans. A variety of reeds and palm fibers are normally used. Chunga, the fiber of the black palm, is the fiber of choice among the weavers.