| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Size | Medium |
| Color | green, tan |
| Material | Fabric, Wood |
| Item Length | 14 in |
| Suitable For | Indoor, Outdoor |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Picnic Basket |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 6.5 in |
| Style | Farmhouse |
| Original/Reproduction | Original |
| Features | With Handles, Travel Friendly, With Liners |
| Item Width | 10 in |
| Handmade | Yes |
Check the listing for details. Vintage Woven Wood Picnic Basket. Color: green, tan, Condition: Used, Made in United States. Listed at 40.00 USD. Vintage woven wood picnic basket with wooden handles, leather closure and turn latch closure. Inside is red & white fabric covered with elastic straps. 14 " length x 10" wide x 7" tall. Very good condition, from an old collection. Clean, no odors. Listing others. I always do what I can to save you shipping, passing on discounted rates for shipping & ins. Rates have becomes out of control. And ebay charges a fee to us on shipping. If the item you purchase is 1.00 or more, I happily refund. No packing charges ever.