| Size | Medium |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Iron, Wrought Iron |
| Item Length | 18 in |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Hanging |
| Type | Wall Basket |
| Care Instructions | Clean with Warm Water |
| Item Height | 6 in |
| Style | French Country |
| Original/Reproduction | Original |
| Room | Hallway, Kitchen, Living Room, Bedroom |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 4 lbs |
| Item Width | 12 in |
Check the listing for details. Vintage Wrought Iron Metal Hanging Wall Basket- Intricate Scroll- CottageCore. Color: Black, Condition: Used. Listed at 48.00 USD. Vintage Wrought Iron Metal Hanging Wall Basket -French Country/ Cottagecore -Intricate Scrollwork Beautiful vintage wrought iron metal hanging wall basket featuring intricate scrollwork. The basket is in excellent condition. Dimensions: 12"W x 18"L x 6"depth (front to back) weight- 1 lb 9 oz