| Color | Blue |
|---|---|
| Material | Plastic, Steel |
| MPN | 9000-14 |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 17 in |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | VIRCO |
| Department | Kids |
| Type | Chair |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Damp Cloth |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 22 inch |
| Model | Virco 9000 Series 4 Leg Stack Chair |
| Style | Modern |
| Features | Stackable, Tubular Steel Frame, One-Piece Molded, Vented Seat, Saves Space |
| Unit Quantity | 8 |
| Room | Any Room |
| Item Width | 14 in |
| Item Weight | 7 lbs |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | Vicro 9000 Series |
Check the listing for details. Virco 8 Blue Student Plastic Chair 9000-14 Kindergarden-2nd Grade 22" H x 17" W. Color: Blue, Condition: Used, Made in United States. Listed at 139.99 USD. Standard nylon-base glides allow for easy moving across all floors, and the chairs stack efficiently to save space. This is a lot of 8 Virco 9000 Series 4 Leg Stackable Chair, Model 9000-14 in Blue.