| Color | Beige |
|---|---|
| Fill Material | Foam |
| Firmness | Soft |
| Item Length | 93.7 in |
| Item Width | 35.4 in |
| Item Height | 38.4 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Avoid Harsh Chemicals |
| Style | Modern |
| Frame Material | Metal |
| Features | Convertible, Folding |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom, Living Room, Office, Apartment |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Pattern | Solid |
| Type | Sleeper Sofa |
| Seating Capacity | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Brand | Unbranded |
| Seat Depth | 24.4 in |
| Item Weight | 163.1 lb |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Velvet Upholstered Sofa Couch w/ King Size Pull Out Bed. Color: Beige, Condition: New. Listed at 698.00 USD. There are two length options. Breathable velvet fabric and high-density sponge upholstery give a soft feeling and excellent support. Suitable for any scene: this multifunctional pull-out sofa bed can be placed in living room and bedroom,it can be used for guests or children's bed.