| Color | Green |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Sofa |
| Item Height | 34.65 in |
| Features | luxuriously soft feel |
| Item Width | 29.9 in |
| Item Length | 84.25 in |
| Item Weight | 91.16 lb |
| Seat Depth | 22 in |
| Style | Morden |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Seating Capacity | 3 |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | sponge |
| Frame Material | wood |
Check the listing for details. Corduroy Fabric sofa Modern Compressed Couch,3-Seater Sofa for Living Room Green. Color: Green, Condition: New. Listed at 386.99 USD. Product Features The armrests are equipped with cup holders on both sides for drinking glasses or as ashtrays Selected high-quality corduroy fabric, soft and comfortable to the touch, thick texture, soft touch, good warmth, and good wear resistance and dirt resistance High-density sponge pads with springs have good resilience and will not lose their shape even when sitting for long periods of time, and the fluffy backrest provides good support, which helps to release pressure on the lower back. Imagine how relaxing you will be at the end of a busy day with this comfy sofa as your living room!.